Seminarium eksperckie ''Instrumenty wspierania działalności badawczo - rozwojowej w Polsce'' w Pałacu Prezydenckim
16 grudnia, w Pałacu Prezydenckim, dr Janusz A. Marszalec uczestniczył w seminarium nt. ''Instrumenty wspierania działalności badawczo - rozwojowej w Polsce'', na którym przedstawił wprowadzającą do dyskusji prezentację pt. "Wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości w Finlandii".
Seminarium prowadził Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Pan Olgierd Dziekoński.
Perspektywę doświadczeń niemieckich przedstawiła Pani dr Natalia Gorynia-Pfeffer z RKW Kompetenzzentrum w prezentacji "Instytucjonalne uwarunkowania narodowego systemu innowacyjnego w Niemczech", zaś "Międzynarodowe rozwiązania z zakresu zachęt podatkowych na B+R implikacje dla Polski" zaprezentowała Pani Magdalena Burnat–Mikosz z firmy Deloitte. Perspektywę legislacyjną przedstawiła Pani Ewa Komorowska ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, omawiając "Środki stymulacji działalności innowacyjnej w kontekście działalności badawczo - rozwojowej w przepisach prawa podatkowego oraz prawa bilansowego", zaś Pan Marcin Łata, Dyrektor Departamentu Konkurencyjności i Innowacyjności w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przedstawił prezentację "Środki UE na innowacyjność – stara i nowa perspektywa".
Bazująca na wystąpieniach wprowadzających dyskusja była próbą odpowiedzi na pytania:
- Jaki model wspierania innowacyjności byłby skuteczny w polskich warunkach (dotacje, ulgi podatkowe, instytucje)?
- W jakiej formule należy wykorzystać efektywnie środki UE w perspektywie finansowej 2014-2020?
- Co powinna obejmować efektywna ulga na prowadzenie działalności B+R w Polsce?
Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci ze świata nauki, mediów, biznesu i polityki.
W związku z nową perspektywą unijną, niezwykle istotne jest szerokoaspektowe podejście do problematyki instrumentów wspierania działalności badawczo - rozwojowej, a rozpatrywanie tego zagadnienia w świetle wzorcowych i stymulujących rozwój społeczno-gospodarczy doświadczeń fińskiego systemu wspomagania innowacyjności, stanowi źródło wartościowych inspiracji, tak na poziomie ogólnokrajowym, jak i na poziomie funduszy regionalnych na innowacyjność, przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy.
Kontakt
Centrum Edisona Sp. z o.o.ul. Noakowskiego 12 lok. 7
00-666 Warszawa